ما ضامن سلامتی شما هستیم
میدان آزادگان بلوار نواب صفوی بعد از کوی 11
ایران ،قم

فیلتر شماره دو یا همان فیلتر کربنی چیست؟ - سایت رسمی نوین تصفیه

فیلتر شماره دو یا همان فیلتر کربنی چیست؟

فیلتر شماره دو یا همان فیلتر کربنی چیست؟

فیلتر شماره دو یا همان فیلتر پودری کربن که با نام Ultrafine Depth Filtration شناخته می شود که با مخفف UDF نام برده می شود فیلتر مرحله دو دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد. این فیلتر تشکیل شده از کربن فعال دانه ای می باشد که باعث حذف کلر و برخی آلاینده های شیمیایی در آب می شود.از این فیلتر برای از بین بردن رنگ آب ، طعم و بوی بد آب استفاده می شود و همچنین باعث شفافیت آب مصرفی می شود.

فیلتر شماره دو با توجه به دانه ای بودن آن و عبور آب از روزنه ها و اکتیو بودن کربن موجود باعث تصفیه آب از نظر رنگ و بوی و طعم آب می شود.

باید در نظر داشته باشیم که برخی از فیلتر های کربنی باعث حذف برخی فلزات سنگین در آب می شود اما باید توجه به عدم حذف برخی آلاینده ها نظیر نمک ها ، سختی ، آرسنیک ، آزبست ، مس ، نیترات و بسیاری آلاینده های دیگر داشت. برای حذف این آلاینده ها باید از دستگاه اسمز معکوس و یا تقطیر استفاده کرد.

فیلتر شماره دو در دستگاه تصفیه آب چه نقشی دارد؟

ذرات معلق در آب که بین 1تا 5 میکرون است توسط فیلتر شماره یک تصفیه می شود اما این یک تصفیه ظاهری است و مواد و آلاینده های باقی مانده نیاز به تصفیه شدن دارند. برای مثال در سراسر دنیا برای ضدعفونی کردن آب آشامیدنی از کلر استفاده می شود اما برخی از افراد تمایلی به استفاده از این آب ندارند و خواستار تصفیه کامل آب و بدون کلر بودن آن هستند.

در حال حاضر وجود سموم کشاورزی  و آفت کش ها و همچنین باران های اسیدی و شسته شده باعث آلودگی آب می شوند. همچنین در برخی شهر های بزرگ و صنعتی ، آلاینده های صنعتی ، دود ماشین ها و کارخانه های بزرگ که آلودگی را وارد هوا می کنند. برخی از متخصصان بر این باورند که این آلودگی ها با بارش باران وارد آب های زیرزمینی شده و باعث آلودگی آب های زیرزمینی می شود.

انواع فیلتر کربن پودری

دو نوع کربن پودری در حال حاضر وجود دارد:

 1.  1: فیلتر های ساده هوزینگی
 2. 2: فیلتر های خطی inline

فیلتر ساده هوزینگی

فیلتر های ساده هوزینگی در داخل محفظه هوزینگ شماره دو که استوانه ای شکل است (هوزینگ یا کارتریج) قرار می گیرد. فیلتر شماره دو به تنهایی قابل استفاده نمی باشد و باید در درون محفظه هوزینگی قرار بگیرد.

قیمت و ابعاد فیلتر کربنی

قیمت این فیلتر ارزان می باشد و با مراجعه به فروشگاه های تصفیه آب می توان آن را تهیه کرد. این فیلتر ها دارای ابعاد استاندارد هستند و سایز مختلف ندارند. فیلتر های موجود در بازار شاید ظاهری متفاوت داشته باشند اما همگی از نظر عملکرد یکسان هستند.

فیلتر خطی کربنی

این نوع فیلتر به صورت یک پارچه ساخته شده و همانند یک کپسول می باشد اما از نظر ظاهری استاندارد یکسانی ندارد و هر شرکتی با توجه به نیاز خود یک مدل را طراحی و تولید کرده است. پس احتمال این وجود دارد که فیلتر خریداری شما مناسب برای دستگاه شما نباشد. یکی از معایب این نوع فیلتر کمیاب بودن است و نسبتا به هزینه بالاتری برای تعویض نیاز دارد.

ساختار فیلتر شماره دو

این فیلتر در قسمت بالای خود یک اورینگ پلاستیکی دارد که باعث می شود آب از آن قسمت وارد فیلتر نشود و فقط از طریق محفظه کوچک پایین فیلتر آب گذر کرده تا وارد فیلتر شود و پس از برخورد با کربن و تصفیه آب از محفظه بالا خارج می شود .با توجه به نحوه تصفیه آب دقت کنید فیلتر رو به بالا نصب شود.

زمان تعویض فیلتر شماره دو

زمان تعویض فیلتر کربنی به طور دقیق قابل تعیین نیست و زمان مشخصی برای تعویض آن وجود ندارد و بستگی به عوامل زیر دارد:

 1. 1: میزان مصرف آب
 2. 2: میزان آلایند های موجود در آب
 3. 3: زمان استفاده از فیلتر
 4. 4: کیفیت فیلتر الیافی
 5. 5: کیفیت فیلتر کربنی

مضرات عدم تعویض به موقع فیلتر کربنی

اگر فیلتر کربنی را به موقع تعویض نکنید دستگاه دچار مشکلات زیر می شود:

 1. 1: در فیلتر کربنی کلر جذب نمی شود و عبور کرده و وارد غشا ممبران می شود و آن را به صورت ریز میکروسکوبی پاره می کند.
 2. 2:با توجه به اینکه ممبران بسیار به کلر حساس می باشد و توانایی حذف آن را ندارد هم عمر ممبران بسیار کاهش می یابد و همچنین با گذر از ممبران وارد مخزن آب شده و باعث آسیب رسیدن به تیوپ مخزن می شود.

طریقه تعویض فیلتر کربنی

 1. در وحله اول شیر ورودی آب را ببندید و دستگاه را از برق بکشید. با آچار مخصوص هوزینگ ، هوزینگ را باز کنید .اگر هوزینگ به علت رسوبات سفت شده بود از ضربه زدن به دستگاه یا هوزینگ خودداری کنید زیرا باعث آسیب رسیدن به هوزینگ یا آچار می شود.
 2. سپس فیلتر را خارج کرده و هوزینگ را هم کاملا تمیز کنید زیرا باقی ماندن آلاینده ها باعث رشد قارچ ها و خرابی زودهنگام فیلتر می شود. فیلتر را داخل هوزینگ قرار داده و به صورت عمودی جایگذاری کنید.
 3. فیلتر کربنی باید شسته شود بنابراین پس از نصب فیلتر شماره سه را خارج کنید و یک ظرف زیر آن قرار دهید و آب ورودی را باز کنید تا 5 الی 10 لیتر آب از آن خارج شود و آب شفاف شود. سپس فیلتر شماره سه را جای خود قرار دهید.

نکته: تا 24 ساعت آینده برای جلوگیری از نشستی آب دستگاه را چک کنید.

اگر در هنگام نصب فیلتر دچار مشکلی شدید می توانید با متخصیص فنی نوین تصفیه تماس گرفته و مشکل خود را با ما در میان بگذارید.

فیلتر شماره 2

4 نظر

  • با سلام و احترام
   با توجه به اینکه آب به طور کامل وارد فیلتر نمی شود بنابراین کامل شست و شو نمی شود و مواد وارد فیلتر های بعدی شده و آسیب می بیند. برای شست و شوی اصولی فیلتر روی دستگاه شست شو شود.

 • سلام. مقاله خوبی بود. به نظرم اگر چند تصویر متناسب با
  متن داخلی انتخاب و جایگذاری شود به فهم بهتر مطلب
  کمک میکنه. مثلا شکل هوزینگ و یا اورینگ پلاستیکی.
  شاید خواننده اینجا برای اولین بار با این اصطلاحات برخورد
  می کند.
  لطفا از این دست مطالب و مقالات بیشتر کار شود.
  موفق باشید.
  حامدبرقی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.